Malowanie mebli

Czy chodzi o odnowienie przepięknej, starej komody, czy też o zmianę koloru ulubionego stołu – malowanie mebli drewnianych wymaga przygotowania i uwagi. Na szczęście przed błędami łatwo się uchronić – wystarczy tylko podążać za wskazówkami, które dla Państwa przygotowaliśmy.

W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak podejść do odnawiania szaf, regałów, krzeseł i innego typu wyposażenia. Dla ułatwienia nawigacji porady podzieliliśmy na etapy: dzięki temu na pewno nie przegapicie Państwo żadnej ważnej wskazówki. Nieco miejsca poświęciliśmy także kwestiom farby do malowania mebli drewnianych: prosimy o zwrócenie uwagę chociażby na szczegóły dotyczące korzystania z produktów tiksotropowych czy półtransparentnych. Pamiętajcie Państwo również, że zarówno sam proces odnawiania, jak i schnięcie warstwy farby zajmują czas – pośpiech zdecydowanie nie jest wskazany, dlatego sugerujemy rozpoczęcie prac w określonym, wcześniej zaplanowanym czasie, by uniknąć niepotrzebnego przyspieszania działań.

Wybierz produkt

 • Produkt należy dobrać pod kątem przyszłego przeznaczenia i wykorzystania powierzchni.
 • Przed malowaniem
 • Temperatura powietrza, powierzchni i farby lub lakieru nie może być niższa niż +5°C. Jeśli użyty będzie lakier Kiva Interior Lacquer, temperatura musi wynosić przynajmniej +10°C, a jeśli farba Everal Aqua przynajmniej +8°C. Względna wilgotność nie może przekraczać 80%.
 • Wybrany kolor podkładu powinien być zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej. W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami półprzeźroczystymi, ostateczny kolor będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby malowań. Najpierw należy wykonać próbę wymalowania na niewielkiej powierzchni.
 • Stosując produkty półtransparentne zawsze należy nakładać je zgodnie z rysunkiem słojów drewna w celu uzyskania równego wykończenia produktu.


Podczas malowania

 • Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami na etykiecie. Produkt zarówno przed użyciem, jak i w trakcie malowania należy dobrze wymieszać. Jeżeli używany jest produkt Miranol, po jego wymieszaniu należy odczekać z rozpoczęciem aplikacji około godziny
  Uwaga! Każdy tiksotropowy produkt po wymieszaniu musi odczekać około godziny do momentu rozpoczęcia aplikacji.
 • Narzędzia należy umyć bezpośrednio po zakończeniu prac w danym dniu. Odpowiednie dbanie o narzędzia zapewnia ich długą żywotność.

Po malowaniu

 • Należy zapewnić odpowiednią wentylację i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
 • Farba musi całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru będzie skutkować możliwością łatwego uszkodzenia powierzchni. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Po tym okresie powierzchnie mogą być czyszczone i normalnie użytkowane.
 • Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę należy dokładnie zamknąć i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
 • Płynne pozostałości należy zanieś do punktu zbiórki niebezpiecznych materiałów. Puste i suche puszki oddać do recyklingu lub do punktu zbiórki odpadów.