Nieestetyczne przetarcia, odpryskująca farba, wyraźne rysy – jeśli elementy stolarki otworowej w Twoim domu coraz bardziej szpecą obiekt, to znak, że czas na podjęcie działań. Zamiast jednak decydować się na ogromny wydatek, jakim jest zakup nowego wyposażenia, lepiej zdecydować się na odmalowanie drzwi drewnianych i okien.
Znajdziesz tu garść porad na temat tego, jak podejść do odnowienia tak, by osiągnąć efekt „jak nowy”. Wystarczy, że będziesz trzymać się naszych wskazówek, a unikniesz zmagania się z odpadaniem farby, powstawaniem plam na powierzchni czy też ze zmarnowaniem dużych ilości materiałów. Rady od Renowa uchronią Cię przed popełnieniem podstawowych błędów.
Wskazówki o tym, jak właściwie przeprowadzić malowanie okien i drzwi, podzieliliśmy według kolejnych etapów – od wyboru materiałów po działania do podjęcia już po zakończeniu prac. Dzięki temu lista przydaje się na każdym etapie renowacji, a Ty możesz bez problemu znaleźć na niej te porady, które interesują Cię w danym momencie najbardziej.
Wybór produktu
- Przed renowacją drewnianych ram okiennych/futryn drzwiowych należy sprawdzić jaki produkt był użyty pierwotnie. Jeśli powierzchnia była zabezpieczana olejem, do renowacji również powinien zostać użyty olej.
- Warto pamiętać o tym, że kity do drewna inaczej chłoną barwione lakiery i oleje niż pozostała część drewnianej powierzchni, co w efekcie może spowodować, że kolor końcowy nie będzie jednolity. Sęki i miejsca żywiczne należy zabezpieczyć Knotting Lacquer (Oksalakka).
Przed malowaniem
- Zazwyczaj temperatura powietrza, powierzchni i farby lub lakieru nie może być niższa niż +5°C. Wyjątek stanowią produkty Everal Aqua i Feelings Furniture Paint. W tym przypadku temperatura musi wynosić powyżej +10°C. Względna wilgotność nie może przekraczać 80%.
- W celu łatwiejszego uzyskania oczekiwanego efektu dekoracyjnego zaleca się zastosowanie farby gruntującej w kolorze zbliżonym do koloru warstwy nawierzchniowej.
- Przed przystąpieniem do malowania, powinno się zdemontować lub zabezpieczyć (np. taśmą malarską) elementy wyposażenia drzwi, oraz klamkę. Jeśli drzwi będą malowane bez ich zdejmowania, należy je unieruchomić wkładając pod nie klin. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie malowania np. ramę okienną maluje się zaczynając od górnych partii. Należy pamiętać, iż do czasu pełnego wyschnięcia nie powinno się zamykać okien/drzwi gdyż spowoduje to ich sklejenie się z ramą/futryną.
- W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami półtransparentnymi, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby naniesionych warstw. Nakładając produkty półtransparentne należy prowadź pędzel wzdłuż rysunku słojów tak, by uzyskać jednolity efekt końcowy. Zaleca się wykonanie próby na niewielkiej powierzchni
- Przed użyciem produkt trzeba dokładnie wymieszać; w przypadku produktów tiksotropowych minimalny czas od mieszania do rozpoczęcia malowania należy przedłużyć do 1 godziny.
Podczas malowania
- Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu i/lub w karcie technicznej produktu. Przed malowaniem, produkt dokładnie wymieszać; w zależności od produktu konieczne może być również okresowe mieszanie w trakcie malowania. Należy zwracać uwagę na odpowiednią grubość nakładanych warstw ( nie mogą być za grube).
Po malowaniu
- Wałek czy pędzel należy bezwzględnie umyć po zakończonym dniu pracy Niezwłocznie, po zakończeniu malowania trzeba usunąć taśmę maskującą ? należy to zrobić po każdej naniesionej warstwie farby. Pozostawienie taśmy do czasu wyschnięcia powłoki, może doprowadzić do uszkodzenia farby podczas jej usuwania.
- Farba powinna całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Pomieszczenie należy poddać intensywnej wentylacji do czasu zaniku zapachu.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, należy dokładnie zamknąć puszkę i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.